Pomiar wilgotności podłoża
Pomiar wilgotności podłoża
W dobie pojawiających się coraz nowszych urządzeń do pomiarów wilgotności podłoża (najczęściej elektronicznych) wciąż najdokładniejszym pozostaje higrometr CM. Jest to urządzenie opierające swe działanie o metodę karbidową z wykorzystaniem procesu rozkładu węglika wapnia. Wykonanie pomiaru polega na wykonaniu kliku czynności. Z podłoża pobiera się próbkę, którą należy bardzo drobno rozgnieść, a następnie po zważeniu wagą wsypać odpowiednią ilość do specjalnej butli ciśnieniowej, w której umieszcza się dodatkowo ampułkę z węglikiem wapnia oraz stalowe kulki, mające rozbić szklaną ampułkę.
Po dokładnym zamknięciu należy mocno wstrząsać butlą przez około 2-5 minut, wynik odczytuje się po około 15 minutach na manometrze. Wynik pomiaru zestawia się ze specjalnymi tabelami. Określają one dopuszczalną zawartość wilgoci względem rodzaju jastrychu (cementowy lub anhydrytowy) oraz gatunku warstwy wierzchniej posadzki (np. ceramiki, parkietu). Bardzo ważną czynnością po dokonaniu pomiarów jest spisanie protokołu między stronami, ponieważ może być on bardzo pomocny przy rozpatrywaniu wszelkich późniejszych reklamacji.
Pomiar równości podłoża – NIVOMATEM
Pomiar równości podłoża – NIVOMATEM
Do położenia właściwej technicznie posadzki drewnianej muszą być spełnione pewne warunki względem wilgotności i temperatury. Jako kolejny warunek bardzo ważna jest również jakość podłoża jako tej warstwy, na której będzie położony parkiet. Dlatego przed położeniem wierzchniej posadzki należy sprawdzić podłoże chociażby z uwagi na to, że z reguły inny wykonawca wylewa podłoże, a inny wykonuje warstwę wierzchnią (posadzkę). Do sprawdzenia jakości podłoża służy tester twardości podłoża. Jest to urządzenie składające się z szablonu w postaci metalowej płytki z wyciętymi otworami oraz ostro zakończonego wbijaka wykonanego ze stopu stali szlachetnej. W celu wykonania badania należy przyłożyć szablon na podłożu i przytrzymać ręką, natomiast drugą ręką przeciągnąć wbijakiem rysę wzdłuż szczeliny w szablonie. Twardość podłoża ocenia się na podstawie powstałej rysy. Najbardziej optymalnym wynikiem jest sytuacja, gdzie na podłożu nie powstaje żadna rysa.
Inne przydatne tradycyjne przyrządy do pomiarów podłoża to: klin do mierzenia jastrychu, który pozwala mierzyć odchylenia od poziomu dzięki podziałce oraz probierz równości jastrychu, którym można wykryć nierówności od 3 mm do 5 mm na długości 1 m. Dodatkowym bardzo dokładnym urządzeniem pomiarowym jest również NIV’O – urządzenie cyfrowe do pomiaru wysokości i płaszczyzn podłóg i innych powierzchni. Działa on na zasadzie przenoszenia ustalonych wysokości z dużą dokładnością za pomocą manometru i wskazywaniu ich na wyświetlaczu.
Układanie parkietu
Układanie parkietu
Przed wykonaniem montażu parkietu należy dokonać kilku czynności wstępnych. Główną jest ocena stanu podłoża pod względem wilgotności, równości, związania na całej grubości wylewki oraz poziomu.
W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń podłoże należy odpowiednio przygotować. W innym wypadku może to prowadzić do uszkodzeń posadzki drewnianej już po jej zamontowaniu. Również drewno powinno posiadać odpowiednią wilgotność. Gdy wszystkie parametry podłoża są prawidłowe można przystąpić do właściwego położenia parkietu. Warunki montażu parkietu powinny być zbliżone do warunków późniejszego użytkowania podłogi, tj. temperatury ok. 21 st. C i wilgotności ok 55%.
Do układania posadzek drewnianych używamy profesjonalnego kleju poliuretanowego firmy Mapei, który daje gwarancję zarówno dobrego związania z podłożem, jak i elastycznej pracy z drewnem przy zmieniających się sezonowo mikrowarunkach w pomieszczeniach (tj. zmienna temperatura i wilgotność). Przed naniesieniem kleju podłoże należy zagruntować specjalistycznym preparatem gruntującym w celu jego zabezpieczenia. Pozwoli to na mocne wiązanie kleju z posadzką. Grunt dobiera się odpowiednio do kleju oraz do rodzaju podłoża, najlepiej w ramach jednego producenta. Przy wyborze kleju należy wziąć też pod uwagę gatunek i rodzaj drewna oraz podłoże, na które będzie układana podłoga. Rozpoczynając już samo układanie należy pamiętać o zachowaniu dylatacji przyściennej, która pozwala na pracę drewna w obrębie danego pomieszczenia. Brak zachowania dylatacji może wywołać przykre konsekwencje w postaci tzw. wstawania podłogi. Parkiet powinno układać się precyzyjnie zgodnie z ustalonym projektem.
Akcesoria, które mogą być przydatne przy wykonywaniu tej usługi to kliny blokujące dylatację, pasy montażowe czy gumowy młotek. Kiedy parkiet zostanie już ułożony, powinien być pozostawiony na ok. 14 dni po to, by dostosował się do warunków panujących w pomieszczeniu. Dopiero wtedy można przystąpić do następnego etapu, czyli do cyklinowania parkietu.
Natomiast w przypadku gotowych, wykończonych już podłóg przez producenta podłogi drewnianej, etap układania na kleju takich elementów na posadzce jest niemal ostatnim etapem montażowym. Teraz zostaje jedynie wykończyć podłogę wybranymi listwami przyściennymi.
Cyklinowanie bezpyłowe
Cyklinowanie bezpyłowe
Cyklinowanie jest zabiegiem pozwalającym na odnowienie podłogi drewnianej, jest to również niezbędna czynność do wykończenia nowego parkietu. Polega to na szlifowaniu zniszczonej, wierzchniej warstwy drewna, co skutkuje powstaniem pyłu.
Przy wykonywaniu tej usługi pracujemy na nowoczesnych urządzeniach firmy Bona, do których podłączamy profesjonalny odkurzacz DCS tego samego producenta, posiadający 2 filtry, z czego jeden to wysoce zaawansowany filtr HEPA – takie połączenie zbiera 99% pyłu, co daje bezpyłowy efekt, poprawia komfort pracy nie tylko wykonawcy, ale i satysfakcji klienta, ponieważ ogranicza to jego późniejsze konieczne czynności porządkowania pomieszczeń, w których odbywa się cyklinowanie.
Lakierowanie lub olejowanie podłóg
Lakierowanie lub olejowanie podłóg
Lakierowanie/olejowanie podłogi nadaje powierzchni właściwego, docelowego wyglądu, dając jednocześnie odpowiednie zabezpieczenie, właściwe dla wybranego wykończenia. Lakierowanie daje wygodną w użytkowaniu barierę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi i powstawaniem plam, która nawet przy intensywnym użytkowaniu jest długotrwała. Taki efekt podwyższonej odporności na ścieranie najczęściej zapewnia zastosowanie poliuretanowego lakieru dwuskładnikowego.
Drugą formą wykończenia podłogi jest olejowanie, nadające bardziej naturalny charakter położonemu drewnu. Powłoka, podobnie jak lakier, również dobrze zabezpiecza podłogę przed ścieraniem i wnikaniem płynów, jednak przy tego rodzaju wykończeniu należy pamiętać o regularnej, okresowej konserwacji odpowiednimi olejami do tego przeznaczonymi, aby zachować jej walory. Dodatkowym atutem takiej konserwacji jest odżywienie podłogi, która daje optyczny efekt świeżo ułożonej podłogi, a ponadto ma przewagę w możliwości miejscowego naprawiania uszkodzeń podłogi, bez konieczności cyklinowania całej podłogi.
Usługa lakierowania/olejowania to etap prac wykończeniowych, które wykonuje się po cyklinowaniu i szpachlowaniu szczelin. Ten etap najlepiej przeprowadzać w temperaturze 12-25 st. C.
Aby prawidłowo wykonać usługę lakierowania należy nanieść jedną warstwę lakieru podkładowego i dwie warstwy lakieru nawierzchniowego. Lakier podkładowy nakłada się na surowe wyszlifowane drewno używając do tego szeroki, płaski pędzel lub odpowiedni wałek zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna. Lakier ten służy temu, aby zwiększyć przyczepność podłoża. Podkład powinien być odpowiednio dobrany do lakieru nawierzchniowego, najlepiej w obrębie jednego producenta.
Po wyschnięciu lakieru podkładowego nakłada się pierwszą warstwę lakieru nawierzchniowego, którego delikatnie szlifuje się po wyschnięciu stosując właściwą maszynę z podłączonym odkurzaczem DCS, podobnie jak przy cyklinowaniu. Następnie kładzie się drugą warstwę lakieru nawierzchniowego, którą zostawia się do wyschnięcia na minimum 12-24 godziny. Lakier najczęściej utwardza się po około 7-8 dniach, nabierając swoich prawidłowych właściwości.
Usługa olejowania jest nieco szerszym pojęciem niż lakierowanie, z uwagi na rodzaje stosowanych olejów. Są to głównie olejowoski, oleje naturalne oraz oleje w tzw. fazie wodnej. W zależności od zastosowanego oleju, wykonuje się odpowiednie olejowanie podłogi, zgodnie z zaleceniami producenta docelowego oleju. Najpopularniejszą metodą jest stosowanie dwóch warstw olejowosku ze szlifowaniem między warstwami oleju, podobnie, jak ma to miejsce w wersji z lakierem. I podobnie, jak lakier, utwardzanie się ostatniej powłoki obejmuje czas ok. 8-10 dni.
Renowacja tarasów
Renowacja tarasów
Taras drewniany stanowi estetyczne i praktyczne dopełnienie przestrzeni naszych domów i mieszkań. Drewno jako materiał higroskopijny wystawiane jest na nieustanne działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, takich jak słońce (promienie UV), deszcz, mróz, śnieg, co powoduje powstanie z czasem charakterystycznego szarego nalotu na drewnie, zwanego patyną, a sam proces określa się mianem patynowania. Ten naturalny proces nie wpływa na właściwości użytkowe czy wytrzymałość drewna, zmienia natomiast jego efekt wizualny.