Renowacja tarasów

Taras drewniany stanowi estetyczne i praktyczne dopełnienie przestrzeni naszych domów i mieszkań. Drewno jako materiał higroskopijny wystawiane jest na nieustanne działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, takich jak słońce (promienie UV), deszcz, mróz, śnieg, co powoduje powstanie z czasem charakterystycznego szarego nalotu na drewnie, zwanego patyną, a sam proces określa się mianem patynowania. Ten naturalny proces nie wpływa na właściwości użytkowe czy wytrzymałość drewna, zmienia natomiast jego efekt wizualny.

Dla utrzymania pięknego wyglądu drewna należy stosować regularną konserwację tarasu. Zaleca się, aby czyszczenie i konserwację tarasu drewnianego przeprowadzać przynajmniej raz do roku, najlepiej na wiosnę i dodatkowo raz olejowanie na jesień - ale to nie jest warunek konieczny.

Renowacja tarasu sama w sobie nie jest trudna i można jej dokonać samodzielnie (opis jak wykonać taką konserwację we własnym zakresie poniżej). Z czasem jednak taka metoda jest niewystarczająca z uwagi na postępujący proces szarzenia. Należy wówczas przeprowadzić konserwację tarasu dokładniejszą metodą, tj. przy użyciu maszyny ze specjalistycznymi szczotkami.

Maszynowe odnawianie tarasów

Firma Krak-Parkiet jako jedna z nielicznych firm w Małopolsce oferuje odnawianie tarasów maszynowo przy zastosowaniu wymienionej już specjalistycznej maszyny do renowacji tarasów drewnianych.

Takie rozwiązanie pozwala na wyczyszczenie z szarego nalotu, brudu i glonów, oraz na  zabezpieczenie tarasu nawet w jeden dzień. Jest to metoda lepsza od doraźnego odnawiania ręcznego, ponieważ jest dużo dokładniejsza. Szlifowanie drewna odbywa się na sucho bez użycia wody i środków myjących, proces czyszczenia opiera się o zastosowane w maszynie szczotki o różnej ziarnistości, które zostały tak skonstruowane, aby przeprowadzić dokładne czyszczenie nie tylko górnej warstwy desek, ale i charakterystyczne, popularne dla drewna ryfle.

Po zakończeniu czyszczenia i odpylenia tarasu stosujemy olejowanie profesjonalnym olejem tarasowym marki Osmo, zabieg ten odżywia i jednocześnie zabezpiecza drewno przed biologicznym niszczeniem. W końcowym efekcie taras odzyskuje swój pierwotny wygląd, który pozwala cieszyć się nim na nowo.

Zobacz metamorfozę tarasu

Poniżej mogą Państwo zobaczyć, jak zmienia się taras z drewna bangkirai po wykonaniu przez naszą firmę takiej renowacji maszynowej tarasu drewnianego.
Polecamy przy tym swoje usługi odnawiania tarasów i serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszym punktem handlowym, gdzie otrzymają Państwo bliższe informacje dotyczące wyceny i warunków czyszczenia Państwa tarasu.
Przed
Po
Przed
Po

Samodzielna renowacja

Najlepsza do tego jest pora bez deszczu, ponieważ taras musi schnąć pomiędzy kolejnymi etapami renowacyjnymi. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest dokładne oczyszczenie z wszelkich zabrudzeń typu piach, pył czy wystające drzazgi. Następnie taras trzeba zwilżyć wodą i umyć specjalnym środkiem do czyszczenia tarasów drewnianych za pomocą krótkowłosej, twardej szczotki, który spłukuje się po upływie około 20-30 minut dużą ilością wody. 

Po takim czyszczeniu należy zostawić taras do wyschnięcia na 1-2 doby. Gdy powierzchnia tarasu jest czysta i sucha, aplikuje się olej do tarasów drewnianych. Tylko taki optymalnie zaimpregnuje i zabezpieczy drewno. Olej ten nakłada się gęstym pędzlem o krótkim włosiu, dokładnie wcierając w drewno. Nałożony olej powinien tworzyć cienką warstwę na deskach i powoli w nie wnikać. Gdy olej wyschnie deski tarasowe zmatowieją, wówczas taras odzyska swój pierwotny wygląd.